1021028

50. fåtölj, en version av the Rover Chair, One Off-London, 1980-tal.

Roversäte i svart skinn på stomme av rörformad, svartlackerat stål, ristad signatur R Arad, höjd 80 cm.

Den serieproducerade Rover Chair ritades av Ron Arad år 1981 och kom i produktion samma år.
Detta exemplar är en möjligen unik variant av Rover Chair.

Smärre skador, ryggens bakstycke delvis släppt slitage.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
75 000 - 100 000 SEK/7 440 - 9 921 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Eva Seeman

Tukholma

Eva Seeman
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili