1030185

90. JAN HÅFSTRÖM, "Mr Walker".

Signerad Jan Håfström och daterad 2004. Akryl på pannå, 100 x 100 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Brändström & Stene, Stockholm.

Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK/19 841 - 24 801 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Jan Håfströms pappa har många likheter med Mr Walker, Fantomens alias. ”- Det är mera hans hatt och rock som råkar ha en stark likhet med min pappa som jag minns honom. […] Springandet representerar en viktig del av honom och kanske av mig också. Sedan finns det andra aspekter av honom – framför allt när han står i mörkret och tittar in genom fönstret. Den bilden är kanske den viktigaste för mig – utanförskapet och ensamheten.” säger Håfström. (Citat från Nisse Lindberg's intervju med Jan Håfström, "Fantombilder, alias Mr Walker", Bild & Bubba, 13 September 2016.)

Ända sedan 60-talet har Jan Håfström varit en betydelsefull och klart lysande stjärna i svenskt konst- och kulturliv. År 2001 överraskade han den svenska konstpubliken med utställningen ”Walker” som slog ned som en bomb på Färgfabriken i Stockholm. Ut ur det abstrakta, tysta, minimalistiska träder Mr Walker och hans fiktiva, händelserika värld. Delar av barndomens äventyr och bilder föreställande den förklädde Mr Walker alias Fantomen finns i målningarna. Den här gången i form av utskurna, uppförstorade detaljer. Liksom kulisser som för en gångs skull har huvudrollen återkommer berättelserna och äventyren i fragment och bildar en ny historia, om hur det var och det blev sen.

Men Walker rör sig även i samma värld som A. Böcklins ”Dödens ö” från 1880-talet och Joseph Conrads ”Mörkrets Hjärta” från 1902. I romantikens mörker bekämpas döden och låter livets skaparkraft vinna och segra. I berättelsen om Walker förenar Håfström de abstrakta dukarna och föremålens stämningar med de berättelser som varit avgörande och starkt påverkat hans liv. Barndomens resa kommer tillbaka i avskalad och förnyad form.

För Stockholmarna är Håfströms ”Mr Walker” ett känt motiv, då en sju meter hög staty av Fantomens alias är placerad i Järnvägsparken.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Louise Wrede

Tukholma

Louise Wrede
Specialist Contemporary Art

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili