1004459

96. ALFRED BOMAN, "Herbal Big Mac".

Signerad Alfred Boman och daterad 2013 a tergo. Akryl, limemulsion, sprayfärg, emaljlack på duk, 140 x 104 cm inklusive originalram.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/3 968 - 4 960 EUR
Vasarahinta
22 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Rod Barton Gallery, London, 'ROPE BURN: Painting Behind the Velveteen Curtain', 12 juli - 17 augusti 2013.

Lisätietoja

"Några av de snabbast uppgående stjärnorna är svenska Jim Thorell och Alfred Boman, som efterfrågas ivrigt av samlare i USA och Europa."
Svenska Dagbladet, 20 april 2016

"Alfred Bomans måleri utgör ett energiskt men kontrollerat bearbetande av färgen. Den intensiva färgskalan och de skarpa kontrasterna för tankarna till afrikanskt modernistiskt måleri, men det går också att associera till åttiotalsexpressionism. Bilderna är emellertid varken expressionistiska eller formalistiska. Snarare handlar det om ett materialutforskande måleri av högst samtida snitt."
Ur recension, kunstkritikk.no, 17 mars 2014

Medverkar i grupputställning på Issues gallery, Stockholm, 10 - 28 april 2018.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Louise Wrede

Tukholma

Louise Wrede
Specialist Contemporary Art

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili