1006279

100. BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, "Napoleons bord", Finland ca 1969.

Blåglaserat stengods, blått glas och spegelglas i fyra etage, mått 24,5 x 18 cm, höjd 53,5 cm.

Glasskivor med sprickor på två etage, basen med några små kantnagg. Svarta fläckar på spegelglaset, pga åldrat lim.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Gåva från konstnären till Armi Ratia, grundare av Marimekko.

Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK/7 540 - 9 425 EUR
Vasarahinta
50 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Skulpturen finns dokumenterad på fotografi, daterat 1969 i Designmuseets arkiv, Helsingfors.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili