1007685

18. GUNNEL NYMAN, vas, "Musselglas", Nuutajärvi Notsjö, Finland sent 1940-tal.

Oregelbunden form, gulgrön glasmassa med dekor av små stickblåsor. Otydligt signerad Nuutajärvi Notsjö. Höjd 16,5 cm.

Smärre slitage. Några inneslutningar.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK/754 - 943 EUR
Vasarahinta
14 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Enligt uppgift är denna vasform tillverkad i endast ett eller två exemplar.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili