1048298

213. BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.

Sits klädd i textil med lös dyna, bas och fötter i svärtat trä, höjd 61 cm, djup 73 cm, bredd 71 cm.

Senare klädsel, slitage.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK/1 131 - 1 414 EUR
Vasarahinta
30 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Firma Svenskt Tenn, catalogue 1931, "Möbler", see the model illustrated p 12.
Otto Schulz (ed), BOET, 1931, p 222.
Kristina Wängberg-Eriksson, "Svenskt Tenn, Josef Frank och Estrid Ericson, En Konsthistorisk studie", Stockholm University, autumn 1985, see the model illustrated with original upholstery, p 49.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Jonatan  Jahn

Tukholma

Jonatan Jahn
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili