1048298

213. BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.

Sits klädd i textil med lös dyna, bas och fötter i svärtat trä, höjd 61 cm, djup 73 cm, bredd 71 cm.

Senare klädsel, slitage.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK/1 131 - 1 413 EUR
Vasarahinta
30 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Firma Svenskt Tenn, katalog 1931, "Möbler", modellen avbildad sid 12.
Otto Schulz (red), Tidskriften BOET 1931, sid 222.
Kristina Wängberg-Eriksson, "Svenskt Tenn, Josef Frank och Estrid Ericson, En Konsthistorisk studie", Stockholms universitet, höstterminen 1985, modellen avbildad med originalklädsel, sid 49.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Jonatan  Jahn

Tukholma

Jonatan Jahn
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili