229
1019868

John Kandell

(Ruotsi, 1925-1991)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77
John Kandell
(Ruotsi, 1925-1991)

a mahogany sideboard, five pieces, executed by cabinetmaker David Sjölinder, Stockholm circa 1949.

Length 161 cm, depth 46 cm, height 55 cm.

Some wear.

Alkuperä - Provenienssi

Erhållet som vinst i konstlotteri på 1960-talet i Stockholm.

Kirjallisuus

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift "Form", no 2, 1964, Carl E Christiansson, "John Kandell, möbelarkitekt", p 74 -80, compare the model illustrated p 75.