1016219

241. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "G-10", Bergboms, Malmö 1950-tal.

Mässing, justerbar skärm och fot av svartlackerad metall, märkt G-010, höjd 139 cm.

Innerskärm saknas, smärre slitage, sladden avklippt.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK/942 - 1 131 EUR
Vasarahinta
8 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Evan Snyderman & Karin Åberg Waern (red), "Greta Magnusson Grossman - a Car and Some Shorts - One Architect's Journey from Sweden to Southern California", Arkitekturmuseet, Stockholm 2010, se modellen avbildad från 1953.

Lisätietoja

Modellen formgiven år 1953.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Jonatan  Jahn

Tukholma

Jonatan Jahn
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili