1037526

242. JOHNNY MATTSSON, skulpturer, 2 stycken, unika, Gävle, ca 1950.

Teak, ”Madonna”, en stiliserad kvinnofigur på fyrsidig träsockel, en stiliserad häst, båda med ristad signatur JM. Höjd 46 cm, respektive 28 cm.

Kvinnoskulpturen med senare påskrift undertill. Djurskulptur med obetydlig torrspricka.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Allan Kanje, nöjesprofil, Varberg.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK/1 885 - 2 356 EUR
Vasarahinta
19 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Mathsson var född och verksam i Gävle. Han kallade sig trätäljare och startade "Gävleslöjd" till vilken han tillverkade framför allt vardagsföremål. Mathssons arbeten upptäcktes på i början av 1950-talet av en museiman som jämförde Mathssons arbeten med samtida skulptörer som Henry Moore och Jean Arp.
Mathsson finns representerad på flertalet svenska museer och deltog i ett större antal utställningar internationellt på 1950-60-talen.
Exempelvis Triennalen i Milano 1954,
Design in Scandinavia i USA 1963.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Eva Seeman

Tukholma

Eva Seeman
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili