253
1014815

Charlotte Perriand, a coffee table/ "table basse", Ateliers Jean Prouvé, France ca 1962.

Lähtöhinta
300 000 - 325 000 SEK
26 500 - 28 700 EUR
27 600 - 29 900 USD
Vasarahinta
300 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogany, legs of bent steel. 150 x 53 x 37 cm.

Minor wear.

Alkuperä - Provenienssi

Philippe Jousse, Jousse Entreprise, Paris.

Muut tiedot

CHARLOTTE PERRIAND (1903-1909).
Utbildade sig vid Ecole de L'Union Centrale de Arts Decoratifs och visade tidigt stor talang och nytänkande, både vad gäller arkitektur och design. Hon inledde tidigt sin yrkesbana hos Le Corbusier och Pierre Jeanneret i den förres atelier i Paris mellan 1927-37.
Perriand samarbetade senare med Pierre Jeanneret och Jean Prouvé med att utveckla prefabricerade hus. År 1985 hölls en retrospektiv utställning över Perriands omfattande verksamhet på Musée des Arts Décoratifs i Paris.