1043772

266. HANS J WEGNER, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", sex stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.

Ek, ryggbrickan med inlagda kilar av teak, sitsar med flätad rotting, två stolar märkta med metallbricka.

Rotting delvis renoverad, smärre slitage.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
300 000 - 400 000 SEK/28 275 - 37 700 EUR
Vasarahinta
300 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Johan Møller Nielson, "Wegner en Dansk Møbelkunstner", Copenhagen 1965, p 76.
Grete Jalk (ed),"Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", vol III: 1947-1956, Copenhagen 1987, p 213.
Jens Bernsen, "Hans J Wegner: om Design", exhibition catalogue, Dansk Design Center, Copenhagen 1995, p 75.
Christian Holmsted Olesen, "Wegner: just one good chair", Design Museum Denmark, Copenhagen, 2014, p 136.

Lisätietoja

This model was designed by Wegner in 1952.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Eva Seeman

Tukholma

Eva Seeman
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili