1039287

301. BARBRO NILSSON, MATTO, "Blåbär, ljus", tapestry weave, ca 381,5 x 202,5 cm, signed AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, många saknas.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Vasarahinta
95 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Compare with Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plate 50, colour plate opposite page 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, colour plate page 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, colour plate page 149.

Lisätietoja

One example of the "Bär"-carpet is in the collections of Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Anette Granlund

Tukholma

Anette Granlund
Asiantuntija – matot, tekstiilit, islamilainen taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili