1034262

342. EINAR JOLIN, Utsikt mot Riddarholmen.

Signerad Jolin och daterad 1940. Pannå 46 x 38 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK / 7 540 - 9 425 EUR
Vasarahinta
90 000 SEK
Ostomääräys
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ostomääräyksen voi jättää kymmenen kohdetta ennen huudettavaa kohdetta.

Lisätietoja

Under 1930- och 1940-talen framträdde Einar Jolin som en Stockholmsskildrare med allt större bredd. Jolins Stockholm var en vacker stad, målad i storslagna panoramabilder i förenklade, välstämda färgplan och helt utan stadens smuts och fulare sidor.

Under många år hade Jolin sin ateljé på Bastugatan 25, 4 trappor upp med takterrass. Härifrån var utsikten över staden storslagen och skänkte honom ständigt nya motiv. I målningen "Utsikt mot Riddarholmen" har han för ovanlighetens skull tagit sig ner till Söder Mälarstrands kaj, för att därifrån skildra ett utsnitt av Riddarholmen. Centralt i målningen ser vi Gamla Riksdagshuset, som fungerade som Riksdag från 1866 när Sverige fick tvåkammarriksdag. Här höll Riksdagen hus fram till 1905 när nya Riksdagshuset på Helgeandsholmen stod klart. Först 1911 fick byggnaden det utseende mot vattnet som Jolin skildrar, i samband med en ombyggnad av arkitekten Aron Johansson. Till vänster ligger de Östra och Västra Gymnasiehusen samt Riddarholmskyrkan med sin karakteristiska gjutjärnspira, som den fick efter tornbranden 1835. Med finstämda, väl avvägda färgplan och raka linjer, nästan som ritade med linjal, skildrar konstnären vyn. Som så ofta i Jolins stadsbilder använder han sig av en tydlig förgrundsmarkör. Båtens akter ger djup till bilden och dess diagonala linjer bryter av de horisontella och vertikala färgplanen. Hela målningen andas stillhet och ro, lugnt registrerar konstnären ljus och temperatur. Inga människor eller fordon syns till, endast de två båtarna, varav den ena nästan ser ut som en inklippt leksaksbåt. Vattnet ligger spegelblankt och turkost och solnedgången färgar himlen svagt rosa. Den vänstra delen av kyrkans torn glöder lite, där den nedgående solens sista strålar träffar teglet. Målningen är ett utmärkt exempel på Jolins fantastiska förmåga att fånga skönheten i staden i ett ögonblick av stillastående, tomhet och väntan.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili