1044202

344. ERIK OLSON, "Utryckning".

Signerad EON och daterad -19 a tergo. Papp-pannå ca 43 x 32 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, Vårens Moderna auktion 1996, cat. no 95.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/3 770 - 4 713 EUR
Vasarahinta
70 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Utförd augusti 1919. I juli 1919 sammanfördes bröderna Olson med GAN genom Egon Östlund. Särskilt Erik upplevde mötet intensivt och skrev: "Jag blev gripen av den skönhet som slog emot mig från denne målares dukar". Så starkt kände han att han började måla helt i GAN:s anda och t.o.m. signerade målningarna på ett likartat sätt med tre bokstäver.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili