Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine F766
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
357
1036447

Ragnar Sandberg

(Ruotsi, 1902-1972)
Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
17 000 - 19 400 EUR
19 400 - 22 200 USD
Vasarahinta
175 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Ragnar Sandberg
(Ruotsi, 1902-1972)

"Rönnängs brygga"

Signed R.S and dated -42. Canvas 35.5 x 47.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Charles Nilsson Collection, cat. no. 109.
Bukowski's Auctions, Vårens Moderna auktion 1998, cat. no. 241.
Collection of Gunnar Hjortén, Gothenburg.

Muut tiedot

Våren 1937 reste Ragnar Sandberg tillsammans med hustrun Elsa till Provence, där de besökte Marseille och badorten Saint-Elme par Tamaris nära Toulon. Vistelsen i Frankrike ledde på sikt till att Sandberg konst fick en mer avklarnad form. Nils Rydel beskriver i sin bok ”Ivarson Sandberg Göransson Schiöler” (1986) hur konstnären började föra in grått och svart i sina bilder medan krigets skuggor hopades över Europa.

I göteborgska stadsbilder byggde Sandberg sin svartgrå scenografi med sikte på helheten, i vilken han satte in noggrant valda detaljer. Andra höjdpunkter kring 1940 blev hans målningar med arbetarkaféer, lätt burleska måltidsbilder och variationer på temat figur omsvärmad av måsar.
Under somrarna på 40-talet sökte han sig till Hanhals i Halland där det tidigare funnits en konstnärskoloni. Hans landskapsskildringar utförda i utpräglat breddformat, präglas ömsom av harmoni och ömsom av de gråsvarta inslagen som återkommer i måleriet som orosmoln på en sommarhimmel. Sommaren 1942 tillbringar dock konstnären i Rönnäng på södra Tjörn. Måleriet får en fridfull lantligt ton som om han flydde från tankarna om kriget i Europa in i den lugna trygga skärgårdsmiljön.