359
985523

Carl Kylberg

(Ruotsi, 1878-1952)
Lähtöhinta
300 000 - 350 000 SEK
26 300 - 30 700 EUR
27 300 - 31 900 USD
Vasarahinta
420 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Carl Kylberg
(Ruotsi, 1878-1952)

"Aftonbrand"

Signed Carl Kylberg. Canvas 48 x 65 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Sveriges Allmänna Konstförening (SAK/Swedish Association for Art), 1937.
Bukowski Auctions, Modern sale no 424, autumn 1983, catalogue no 153.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, "Carl Kylberg", February 1937, cat. no. 172.

Muut tiedot

Carl Kylbergs målningar från 1930-talet hör, enligt författaren och experten Brita Knyphausen, till hans främsta. Stärkt av samtida framgångar var Kylbergs arbetskapacitet till synes outtömlig under den här perioden. Med kompositioner som "Aftonbrand" fulländar Carl Kylberg sitt 1930-talsmåleri. I detta aktuella verk har konstnären funnit sitt eget och tongivande språk; ett måleri som ligger nära det abstrakta och där de klara färgerna spelar den förnämsta rollen som förmedlare av känslor och visioner. Detta sätt att måla väckte i samtiden uppretade känslor.
Som så ofta i Carl Kylbergs konstnärskap är tidpunkten hämtad från den långsamt gryende övergången mellan natt och dag. ”Aftonbrand” är utförd i en för Kylberg kännetecknande teknik och kolorit, där han skapar en känsla av att motivet och därmed också färgerna vibrerar.