1025074

40. ALF WALLANDER, servis, 104 delar, porslin, "Tulpan", Rörstrand, i produktion 1902(08)-1915.

Porslin, polykrom reliefdekor av tulpaner. Bestående av 1 rund terrin med lock och fat (längd 31 cm inkl hänklar), 1 såssnipa, 1 oval skål, (längd 24 cm), 1 runt serveringsfat (diam 33,5 cm), 2+2+1+2+1 ovalt serveringsfat (längd 22,5, 27,5, 32,5, 38 och 43 cm), 17 djupa tallrikar (diam 26 cm, en med liten fotringsnagg), 23 mattarikar (diam 26 cm, en med undersides kantnagg, en med undersides glasyrspricka), 21+7 assietter (diam 18 och 16,2 cm, några obetydliga nagg), 20 desserttallrikar (diam 21 cm, en med större nagg) samt 4 djupa desserttallrikar (diam 20,5 cm). Stämplade Rörstrand samt inpressande modellnummer.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK/2 356 - 2 828 EUR
Vasarahinta
44 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

The model was shown at the Stockholm exhibition in 1897.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili