400
1004733

Isaac Grünewald

(Ruotsi, 1889-1946)
Lähtöhinta
800 000 - 1 000 000 SEK
71 000 - 88 700 EUR
74 100 - 92 600 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Isaac Grünewald
(Ruotsi, 1889-1946)

"Parkkonsert"

Signed Isaac G. Executed in 1914. Canvas 46 x 38 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Ship broker Hans Brecke Blehr (1875 - 1945).
Private collection, acquired in 1929.
Thence by descent to present owner.

Muut tiedot

Parkmotiv är ett återkommande tema i Grünewalds produktion under det tidiga 1910-talet. Efter att ha avslutat sina studier hos Matisse i Paris 1911 kom han hem starkt färgad av den fauvistiska, kraftfulla paletten och arbetade i en ny ohämmad stil. Auktionens målning är utförd 1914 och i samma anda men i en något dovare färgskala än exempelvis "Från Berzelii Park" från 1913 samt i den ikoniska målningen ”Det sjungande trädet” från 1915 som också hämtar sitt motiv från Berzelii Park.
Konstmetropolen Paris hade erbjudit ett stort kulturutbud och när den år 1914 25-åriga Grünewald själv var tillbaka i Stockholm var han högst troligen en frekvent besökare på Berns salonger i Berzelii park som var ett ganska nytillkommet inslag i det Stockholmska nöjeslivet.

Till vänster i bilden ser vi Berns terrass där dirigenten står och svänger med sin taktpinne framför orkestern. I parken framför sitter publiken samt den tronande skulpturen föreställande Jöns Jacob Berzelius utförd av skulptören Carl Gustaf Qvarnströms till höger i bild. Målningen är utförd med ömsom kraftfulla färgfält och ömsom med ett tunt färglager där delar av duken lämnats omålad.
Den aktuella målningen har tidigare funnits i skeppsmäklaren Hans Brecke Blehrs (1875 - 1945) samlingar men har befunnit sig i samma samling från 1929 fram till idag.