1026853

418. AXEL OLSON, "Rom, 1922".

Signerad Ax. Ohlsson. Duk uppklistrad på pannå 42 x 40 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Gift from the artist to his brother Ernst Olsson.
Thence by descent to present owner.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Vasarahinta
45 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Efter avslutad värplikt 1921 var Axel Olson arbetslös. Doktorinnan Oelrich, en syster till konstnären Viking Eggeling, erbjuder sig att bli mecenat för Axel, så att han kan resa till Tyskland och Italien och studera konst. Resan går via Berlin och München. I maj 1922 anländer han till Rom och skriver så här i sin dagbok:

"Rom är nu hett - hela dagen står dammet som en sky från gatorna. Vi måste emellanåt fukta våra strupar med hett vin i någon trattoria tillsammans med svartmuskiga hojtande och gestikulerande italienare och italienskor. I nästan varje bod i Rom kan man få vin. I tobaksaffärer - salt och grönsaksdito - i bageribodar. Och varannan (Minst) skylt har antingen benämningen "trattoria" eller "bottiglieria", "osteria", "ristorante", "café" eller helt enkelt "Vini". " Viveca Bosson, "Halmstad - Berlin - Paris", Stiftelsen Halmstadgruppen, 1984, sid 34.

Auktionens målning är målad under denna vistelse i Rom 1922.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili