450
1014203

Arthur Boyd

(Australia, 1920-1999)
Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Arthur Boyd
(Australia, 1920-1999)

From the suite "Nebuchadnezzar"

Signed Arthur Boyd. Panel 20 x 24.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired by the present owner in the 1980s.

Muut tiedot

Den australienske konstnären Arthur Boyd spenderade tio år i Europa efter att ha representerat Australien tillsammans med Arthur Streeton i Venedig Biennalen 1958.

Familjen flyttade 1960 till Hampstead, London och samma år ställde han ut för första gången i England. 1966 utförde han den hyllade "Nebuchadnezzar-sviten", en serie målningar där han uttryckte sin starka reaktion mot Vietnam-kriget och människornas situation. Boyd återvände till Australien 1971 och arbetade därefter intensivt för att framhålla den figurativa konsten och sitt hemlands egenart. I slutet av 1970-talet donerade Boyd tusentals konstverk i varierande teknik till National Gallery of Australia, vilket följdes av omfattande generösa donationer av såväl konst som egendomar fram till hans död 1998. Arthur Boyd räknas till de mest betydande konstnärerna under 1900-talet och har erhållit en rad utmärkelser för sitt enastående och särpräglade konstnärskap och sin generositet till det australienska folket.