474
966641

Walasse Ting

(1929-2010)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 700 - 23 400 USD
Vasarahinta
175 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Walasse Ting
(1929-2010)

Olympia

Signed with stamp. Acrylic on paper laid on canvas 95 x 180 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Christie's Hong Kong, Asian 20th century art, 27 May 2012, lot no 2165.
Private collection, Sweden.

Muut tiedot

Efter flytten till Paris 1952 inspirerades Walasse Ting av CoBrA-gruppen med konstnärer som Asger Jorn, Karel Appel och Pierre Alechinsky. Men flytten till New York 1957 innebar att Ting blev starkt influerad av den amerikanska popkonsten och den abstrakta expressionismen vilket kom att prägla hans konstnärskap för all framtid.

Ting startade sin karriär främst som en abstrakt konstnär, men huvuddelen av hans arbete från mitten av 1970-talet har beskrivits som ”populär figuratism”. Stilen skiftar mellan tunna, kalligrafiska penseldrag, stänkmåleri och stora färgpartier med ett alldeles eget uttryck där ljusa fluorescerande färger framhäver motiv som kvinnor eller djur.

Den aktuella målningen med den vilande modellen vid sin spegel för tankarna till det traditionella motivet med en ”Reclining nude” som är ett populärt återkommande motiv i konsthistorien, i denna version med Tings alldeles sprakande färgsättning och egensinniga uttryck.

Tings verk återfinns i samlingar runt om hela världen, Guggenheim Museum, New York; Museum of Modern Art, New York; Art Institute of Chicago; Tate Modern, London; Centre Pompidou, Paris and the Hong Kong Museum of Art för att nämna några.