1014124

476. INGE SCHIÖLER, "Strandvägen, Ekenäs".

Signerad Inge Schiöler. Utförd 1955. Duk 59 x 65,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
200 000 - 225 000 SEK/18 850 - 21 206 EUR
Vasarahinta
270 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Riksförbundet för bildande konst nr 163, "Stränder och hav".
Göteborgs Konstmuseum, "Inge Schiöler-utställningen" 1972, kat. nr. 336.

Kirjallisuus

Hjortén 57.

Lisätietoja

Redan på 30-talet, långt innan Inge Schiöler fick möjlighet att skaffa sig ett eget hus på Sydkoster tillbringade han somrarna i hemtrakten kring Strömstad. Han hade en ateljé i nya rådhuset ovanför staden men det var främst ute på Kosteröarna som han vistades. Erik Blomberg beskriver i sin skrift "Inge Schiöler" (1946) hur Schiöler och kamraterna från Valand slog upp ett tält vid Ekenäs pensionat på Sydkoster. Där kamperade de tillsammans, lagade mat, fiskade och målade. Det var en sällsynt vacker trakt med lövängar, blommande hagar och alla slags lövträd blandade med en och annan tall. På andra sidan sundet fanns Nordkoster med sin kala kärva natur som bredde ut sig mot det öppna havet.

1955 målade Schiöler en av sina kraftfullaste målningar "Ekenäs". Duken var 90 x 100 och ovanligt stor i formatet. Tunga mörkgröna trädkronor balanseras av den ljusare rosa stigen. Penseldragen är breda och resoluta och avlöses av skurar av färgfläckar.

Den aktuella målningen "Strandvägen, Ekenäs" är från samma år men mindre i formatet och dovare i färgsättningen. Stigen som leder oss in i målningen delar duken på samma sätt, på diagonalen. De rikt varierade kalla färgerna i trädkronor och himmel kontrasteras skickligt mot det röda inslaget vid strandkanten och dikesrenens gula blomsterprakt.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Amanda Wahrgren

Tukholma

Amanda Wahrgren
Arvioija

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili