1015498

76. STIG LINDBERG, objekt/vas samt vas, Gustavsbergs studio 1960 och 1964.

Stengods, brun glasyr med små hål runt skuldran respektive grönbrun glasyr, delvis med pressad dekor, båda signerade Stig L med studiohanden, den lägre vasen även märkt 502. Höjd 17 och 9 cm.

Den lägre vasen med små nagg runt fotringen och smärre glasyrkrackelyr.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK/754 - 943 EUR
Vasarahinta
6 500 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili