1049090

83. CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand, 1940-50-tal.

Stengods, glasyr i grönt med linjer i relief, signerad R Sverige CHS, höjd 56,5 cm.

Smärre metallmärken.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK/1 885 - 2 356 EUR
Vasarahinta
22 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Petter Eklund, "Stålhane", Carlssons 2006, jfr modellen avbildad ur 1948 års serie, sid 23-24.

Lisätietoja

Modellen formgiven år 1948. Samma år, den 22 februari, öppnade Stålhanes debututställning som stengodskonstnär på Ostermans utställningshall i Stockholm.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Jonatan  Jahn

Tukholma

Jonatan Jahn
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili