1049622

99. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Rörstrand 1950-tal.

Stengods, rektangulärt, raka sidor, målad dekor av ansikte i svart, vitt och brunt, monterad på metallstativ för upphängning, signerad KAIPIAINEN R SWEDEN, 19 x 15 cm, höjd 4,7 cm.

Två små glasyrnagg på kanten.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK/566 - 754 EUR
Vasarahinta
6 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili