11
1000238

A Gustavian secretaire by Georg Haupt (master in Stockholm 1770-1784), not signed.

Lähtöhinta
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 600 EUR
18 500 - 27 800 USD
Vasarahinta
185 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Veneered with jakaranda, amaranth, rosewood and maple.Mounts of gilded brass. Flap support made of steel. Behind the flap 12 drawers. In the rail two drawers. Point de Hongrie-marquetry. Length 86.5, width 52, height 106, 5 cm.

Kirjallisuus

Lagerquist, Marshall, Georg Haupt, Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar nr 92, 1979, compare secretaires no. 24, 25 och 36.

Muut tiedot

Auktionens sekretär, vilken inte tidigare har publicerats, kan med säkerhet kopplas till Georg Haupts namn, trots avsaknad av signatur. Ser man till litteraturen som finns låter sekretären sig självklart inordnas och ta en plats bland Georg Haupts signerade och dokumenterade oevre. Sekretärens proportionering, fältindelning och inredning kan man finna flera analoga exempel på där. Modellen med snedklaff på höga ben är inte så vanlig bland Haupts sekretärer och de signerade daterar sig mellan 1775-1777. Vad som också talar för en tidig datering till 1770-talet är den i Sverige ovanliga fanerläggningen i fiskbensmönster sk point de Hongrie. Denna dekor tar sitt namn från ”ungerska stygn”, en typ av viggsöm, och den användes som dominerande fanerläggning i Sverige i princip bara av Haupt. Dekoren anses ha införts av Jean-François Oeben (1721-1763) vilken levererade ett par sekretärer till hertigen de Choiseuls paradsänkammare i Paris. Där kan Haupt stiftat bekantskap med dekoren då vi vet att hans tidigaste daterade möbel (1767) just utfördes för hertig de Choiseul. Då var hertigens favoritebenist redan död sedan ett par år och den rollen hade övertagits av den yngre brodern Simeon hos vilken Haupt anses ha arbetat hos under sin tid i Paris. Hertigen var stor anhängare av den framväxande nyklassicismen och hans beställningar hos bröderna Oeben blev stilbildande. Det geometriska heltäckande fiskbensmönstret accentuerade än mer de nyklassiska möblernas raka former.
När Georg Haupt, fylld av de allra senaste trenderna, hemkommen till Stockholm 1770 gör sitt banbrytande mästerstycke i form av ett skrivbord inkorporerar han fält dekorerade med point de Hongrie. Mönstret dyker sedan upp som detalj eller huvudmönster under hela 1770-talet. I de kungliga samlingarna på Stockholms slott finns bl a ett par byråar enbart dekorerade med fält i point de Hongrie och i privat ägo två rullklaffsekretärer daterade 1773 respektive 1775. En rullklaffsekretär daterad 1779 i de kungliga samlingarna, sannolikt utförd för hertig Karl (XIII), är den yngsta daterade förekomsten av point de Hongrie i Georg Haupt produktion.
Dateringen av modellen på sekretären tillsammans med dateringen av point de Hongrie gör att man med största sannolikhet kan tidsbestämma auktionens nyupptäckta sekretär till 1770-talet. Georg Haupts möbelproduktion har berikats med ännu ett exempel på hans variationsrikedom och förmåga att följa sin tids internationella trender.