Online-teemahuutokaupat
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Huutokauppa:
Classical Antiques F757
Huutokauppa:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
46
1033726

A pair of Gustavian chairs by J Hammarström.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålade. Rak fyrkantig stoppad rygg. Kragade kannelerade ben. H-kryss. Sarg med bladsnitt. Märkta IHS samt Stockholm stolmakareämbetes sigill.

Slitage, förstärkningar.

Kirjallisuus

Torsten Sylvén: " Stolens guldålder ", Prisma, Stockholm 2003. Jämför plansch sid. 144

Muut tiedot

Stolarnas både högre sitt- och rygghöjd tyder på att de ursprungligen beställts till något ämbetsverk. Jämförbara stolar signerade av M Lundberg finns t ex på Svea hovrätt.