46
1033726

A pair of Gustavian chairs by J Hammarström.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålade. Rak fyrkantig stoppad rygg. Kragade kannelerade ben. H-kryss. Sarg med bladsnitt. Märkta IHS samt Stockholm stolmakareämbetes sigill.

Slitage, förstärkningar.

Kirjallisuus

Torsten Sylvén: " Stolens guldålder ", Prisma, Stockholm 2003. Jämför plansch sid. 144

Muut tiedot

Stolarnas både högre sitt- och rygghöjd tyder på att de ursprungligen beställts till något ämbetsverk. Jämförbara stolar signerade av M Lundberg finns t ex på Svea hovrätt.