396
1108557

Ragnar Sandberg

(Ruotsi, 1902-1972)
Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 400 - 18 700 USD
Vasarahinta
160 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Ragnar Sandberg
(Ruotsi, 1902-1972)

"Natt, Lilla Bommens hamn" (Night, the harbour of Lilla Bommen)

Signed RS and dated 1941. Canvas 28 x 60 cm.

Näyttelyt

Göteborgs konstmuseum, "Ragnar Sandberg 1902-1972", 8 September - 7 October 1973, catalog no. 73.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Ragnar Sandberg", 2002.

Kirjallisuus

Exhibition catalog Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Ragnar Sandberg", 2002, ill. fullpage p. 65.

Muut tiedot

I mitten av 1930-talet kommer Sandbergs första gatubilder från Göteborg. Hans planlösa men iakttagande vandringar i stan ledde honom ofta till hamnen. Han tar ofta upp det av andra negligerade och skapar på så sätt sin bild av hemstaden. Sandberg målar inte alltid det han ser utan det han minns. Och det han minns blir väsentligheter. Vid 40-talets början målade han flera nattbilder från hamnen och Lilla Bommen, där de mörka nyanserna dominerar, förstärkt med hans svarta skuggor.