143
1092863

A French Empire early 19th century table lamp.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
14 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Gilded and patinated bronze. Base of marble. Height excl. modern lamp 50 cm. Includes a modern white shade.

Muunneltu. Koristeita puuttuu. Toimivuutta ei testattu. Kolhu.

Kirjallisuus

Ottomeyer och Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, vol 1, compare vase by Claude Gall (1759-1815), page 365, nr 5.12.8.

Muut tiedot

Claude Galle (1759-1815), en av de främsta franska bronsfabrikörerna, var verksam från 1805 på Rue Vivienne fram till sin död 1815, då hans son Gérard-Jean fortsatte rörelsen på samma adress fram till 1822.