249
1073691

André Hessen (Anders Bengtsson), fickur, guld, Paris 1700-talets senare del.

Lähtöhinta
30 000 SEK
2 870 EUR
3 250 USD
Vasarahinta
44 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Pouzaitgång, 63mm, nyckeldragare. Vitemaljerad urtavla med centrumvisare för hoppsekund, tre separata visare för tid med romerska tim- och arabiska 5-minuterssiffror samt datum och veckodag, signerad Aré Hessen a Paris. Verket med graverad signatur. Boetten stämplad NC 13461.

fully wound, Not working.

Kirjallisuus

Bo J. Ronnerstam & Ulla Jeppson: Den franske hovurmakaren, Stockholm 2008, sid 165-167, jmf bilder sid 123