32
1098846

A Gustavian dressing table by Gottlieb Iwersson ca 1780 (master in Stockholm 1778-1813), not signed.

Lähtöhinta
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Vasarahinta
115 000 SEK

Free-standing. Veneered with birch, amaranth, rosewood, jacaranda, maple and ebenholtz. Mounts of gilded brass. Length 86,5, width 50,5, height 75 cm. Key included.

Alkuperä - Provenienssi

Formerly Schedevi, Östergötland.
Bukowskis Oct. 1988, auction 462, lot 561.

Kirjallisuus

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, p. 199, compare almost identical dressing table signed by Gottlieb Iwersson and dated 1779 (sold at Bukowskis auction in 1989, auction 466, lot 519.

Muut tiedot

-”med inläggningar af Träd så förträffeliga at de likna den skönaste målning”.

Auktionens välbevarade toilettebord av Gottlieb Iwersson ger ett fint tillfälle att studera de vackra inläggningarna. Inom konsten och möbelkonsten under 1700-talet var det populärt att så realistiskt som möjligt efterbilda föremål för att lura ögat, s.k. trompe l’oeil måleri. I Frankrike kallades möbelsnickarnas figurativa intarsiakonst ”peinture en bois” (målning i trä). I sin dagbok från 1773 berömmer Johan Fischerström Georg Haupts skicklighet ”med inläggningar af Träd så förträffeliga at de likna den skönaste målning”. Gottlieb Iwersson har på toilettebordets skiva skapat med hjälp av faner, gravyr och skuggningar illusoriskt verkliga föremål i form av fjäderpenna, bläckhorn, sax, nystan, nål och pärlhalsband. I mitten på skivan har han i nyklassicistisk anda lagt in en medaljong med en midjebild av en romersk härförare i profil, vilket Haupt i sina räkningar kallade ”inlagd Medaillon och antiquet hufvud”.
På toilettebordets sarger återfinns Gottlieb Iwerssons mästerligt utförda blomrosetter mot en gallerverksbotten, som Haupt kallade ”rosetter uti mosaique”, eller bara ”mosaique”, vilket var dåtidens franska benämning. Torsten Sylvén har i sin bok Mästarnas möbler visat att utformningen av dessa rosetter var starkt personliga hos de olika snickarna. Gottliebs blomrosetter kan variera i tre olika utföranden, varav auktionens möbel visar den mest avancerade sorten med livfullt svängda blad och vackra gravyr.

Gottlieb Iwersson föddes i Malmö 1750. Han var andre son till åldermannen i Malmö snickareämbete Olof Iwersson. Gottlieb blev gesäll 1769 efter att ha gått i lära hos fadern. Då väntetiden för att bli mästare blev för lång flyttade Iwersson till Stockholm och blev omkring 1775 gesäll hos Nils Dahlin, också han bördig från Skåne. Liksom i Malmö var snickarämbetet i Stockholm snåla med att ge mästervärdighet till gesäller. Otålig på att bli mästare vände sig Gottlieb Iwersson 1778 direkt till Gustav III med en ritning på en sekretär. Kungen godkände denna och snickarämbetet ansåg sig ej kunna gå emot kungens vilja. Samma år blev han således mästare och hovschatullmakare. Mästerstycket, som står på Stockholms slott, består av en sekretär med stora riksvapnet.