434
1110942

Lena Cronqvist

(Ruotsi, Syntymävuosi 1938)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Vasarahinta
135 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Louise Wrede
Tukholma
Louise Wrede
Asiantuntija, nykytaide, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Lena Cronqvist
(Ruotsi, Syntymävuosi 1938)

"I Badet"

Signed L.C. and numbered 5/5. Executed 1993-94. Foundry mark H. Bergman. Bronze, dark patina. Height 28 cm, width 22 cm, depth 15.

Kirjallisuus

Leif Nylén, "Lena Cronqvist - Skulpturer 1993 - 1995", 1995, illustrated fullpage p. 71.

Muut tiedot

Mårten Castenfors beskriver i sin essä ”Lena Cronqvist och det absolut nödvändiga”, SAK 2003, konstnärens måleri på 1990-talet som måleriska framställningar av små figuranter. Det är unga flickor som grimaserar i en värld av växtvärk, spelad oskyldighet och barnslig grymhet. ”1990-talets flickor vänder och vrider envetet på dockor och katter: de badar, dränker, stryper och bäddar med samma sorgmodiga välbehag.”

Flickorna, med sin trotsiga och allvarliga uppsyn, tycks placerade i en vuxenlös miljö där deras till synes oskyldiga lek är laddad med dunkla undertoner. Parallellt med att flickorna blir mer och mer vanartiga i måleriet finner motiven även sin tredimensionella form i Cronqvists skulpturer av terrakotta och brons. I såväl stor som liten skala utstrålar de små gestalterna psykologisk trovärdighet, självständighet och styrka. De styr och ställer och härskar över sin egen värld må det vara en sten, en balja eller ett vatten.