Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
574
1086846

Johan Fredrik Martin

(Ruotsi, 1755-1816)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Vasarahinta
125 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Johan Fredrik Martin
(Ruotsi, 1755-1816)

Ten scenes from the waterfalls at Trollhättan, Sweden.

"Toppö Fall vid Trollhättan". 30 x 22 cm. "Utsigt av Tjufwe- samt Toppö-Fallen wid Trollhättan". 24,5 x 30,5 cm. "Utsigt Slussen Gref Ekeblad, samt Gullö- och Nolströms Fall wid Trollhättan". 24,5 x 31 cm. "Polhems Sluss wid Trollhättan". 30 x 22 cm. "Fallet i Ekeblads Sluss wid Trollhättan". 30 x 22 cm. "Utsigt wid Götha Älf". 22,5 x 28,5 cm. "Olida-hålan nedanföre Trollhätte fallen". 20 x 25,5 cm. "Tessins Sluss Brinkebergs Kulle". 30 x 23 cm. "Slussen i Carls Graf vid Brinkebergs Kulle". 20 x 25,5 cm. "Ronnums Bro". 22 x 28 cm. Samtliga signerade Joh. Fred. Martin f(ecit). Period frames and glass.

Alkuperä - Provenienssi

Ulla Tengstrand collection.
Thence by descent to the present owner.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Sweden "Elias Martin och hans krets", March 31 - June 11, 1950, cat no 870-879.