385
1146927

Franciska Clausen

(Tanska, 1899-1986)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Vasarahinta
80 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Franciska Clausen
(Tanska, 1899-1986)

Constructivist model study.

Signed F.C and dated 1925. Gouache on paper 22.5 x 20 cm.

Alkuperä - Provenienssi

The family Anderssons's collection, Bukowskis October 2012.
”Modernismens pionjärer - en avantgardistisk samling”.

Näyttelyt

Kunstforeningen, Copenhagen, "Franciska Clausen", 1964, cat No 33.
Randers Kunstmuseum, "Mödested Paris", 1984, cat No 30, reproduced in catalogue page 50, mentioned page 21, 22 and 47.
Kunsthallen, Copenhagen, 1985, cat No 15, reproduced and mentioned page 10.
Mjällby konstgård, "I Légers ateljé", 10 July - 2 October, 1994, cat No 31.
Thielska Galleriet, "Nordisk konst i 1920-talets avantgarde" 18 November 1995 - 21 January 1996.
Oregaard Museum, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921-1931", 11 Febrruary - 12 June, 2011, reproduced in catalogue page 269.
Kunstmuseet Brundlunds Slot, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921 - 1931", 25 June - 23 October 2011, reproduced in catalogue page 269.

Kirjallisuus

Finn Terman Frederiksen, "Franciska Clausen - Udlandsåren 1899-1931", 1987, reproduced page 72.
Sidsel Maria Söndergaar, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921-1931", 2011, reproduced in colour page 269.

Muut tiedot

Also executed in oil with the title "Fuldfort" 1963.