498
1153403

Isaac Grünewald

(Ruotsi, 1889-1946)
Lähtöhinta
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Vasarahinta
1 000 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Isaac Grünewald
(Ruotsi, 1889-1946)

"Från Stadsgården"

Signed Isaac Grünewald. Probably executed 1915. Canvas 101 x 81 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Viggo Madesen, Copenhagen.
Hjalmar Gabrielson collection, Långedrag, Sweden, no 23.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, auction 37, "Hjalmar Gabrielsons, Hanna och Georg Paulis och andra samlingar", 5 - 6 November 1942, cat no 18.
Bukowskis Auktioner, Moderna, 24 - 25 April, 1996, cat no 32.
Private collection, Stockholm.

Näyttelyt

Exhibited in Copenhagen.

Kirjallisuus

Compare J. P Hodin, "Isaac Grünewald", cat no 102.
Ed. Stig M H:son Björkman, Svenska Hem i Ord och Bilder, 1936, "Hjalmar Gabrielsons samlingar", illustrated in black and white on p. 265.

Muut tiedot

Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén flyttade 1912 från den lilla vindskupan på Kornhamnstorg till en kombinerad ateljé och våning på Katarinavägen. Bostaden låg på översta plan med en vidunderlig utsikt över Stadsgården, Strömmen och Slussen. En fantastisk inspirationskälla för två entusiastiska konstnärer som båda var ivriga att förverkliga sina lärdomar från tiden hos Henri Matisse i Paris. I denna ateljé tillkom många vackra stockholmsvyer med olika fokus och perspektiv. Den vidsträckta utsikten målades i alla väder och under årets alla månader. Isaac fångade gärna den livliga båttrafiken, folklivet på kajen och stadens byggnader, de målades i tusch, akvarell och olja. Bilden utanför deras fönster förändrades varje dag, tacksamt för en konstnär som fick en oändlig mängd objekt att variera med, endera dagen fanns där en lyftkran, en annan var det fullt med hästar som drog packlådor på kajen och vid fint väder myllrade farleden av små och stora båtar.
"Från Stadsgården” är troligen utförd 1915 och Isaac Grünewald har i detta konstverk fångat Stockholm på 1910-talet precis så som han såg sin stad, med stor nyfikenhet och värme. Godstågets ånga skapar en lätthet i målningen och den varma ockran i magasinhuset bidrar med värme.

Det aktuella katalognumret har ingått i Hjalmar Gabrielsons samling och dokumentärbilden visar hur den hängde i hans villa Gandia i Långedrag.

 Piilota
 Näytä lisää

Contemporary Art & Design 654

69. Jan Bocan, a pair of easy chairs, Thonet, executed for the Czechoslovakian Embassy, Stockholm 1972.
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
Tarjoushistoria
Reilu varoitus
30 000

tarjouksesi
28 000

tarjouksesi
Reilu varoitus
Reilu varoitus
26 000

tarjouksesi
24 000

tarjouksesi
22 000

tarjouksesi
20 000

tarjouksesi
19 000

tarjouksesi
18 000

tarjouksesi
17 000

tarjouksesi
16 000

tarjouksesi
15 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
30 000 SEK