582
1002760

Fernando Botero

(Kolumbia, 1932-2023)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Vasarahinta
140 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Fernando Botero
(Kolumbia, 1932-2023)

"Femme et son étole"

Signed Botero. Pencil on paper ca 39.5 x 32 cm. A certificate of authenticity executed in 1986 by Francis Briest, Commissaire-Priseur, Paris, is included with the lot.

A special thank you to Galerie Hopkins, Paris, for helping us with contacting the artist and confirmation of the authenticity.

Alkuperä - Provenienssi

Auction house Francis Briest, Paris, 18 march, 1986.
Private collection.

Muut tiedot

Botero föddes i Medellin, Columbia och började ställa ut sina verk redan 1948. På 50-talet reste han i Europa och blev starkt påverkad av renässansen och barockens mästare. I hans verk kan man se referenser till kända verk av Velázquez, Picasso och Goya men också till Colombiansk konstnärstradition. Botero kom att utveckla en helt egen stil, en nytolkning av barocken och manierismen manifesterad i förhållandet mellan form och volym. I teckningar, målningar och skulpturer av människor och djur av överdrivna proportioner förmedlar han sitt budskap av satir, karikatyr eller politisk kommentar.

I framställningar av det samtida Latinamerika behandlar Botero fattigdomens och våldets Colombia men han porträtterar också uppblåsta politiker, presidenter, ”first ladies” och regeringstjänstemän. Boteros teckningar och skisser har inte blivit lika uppmärksammade som hans intensiva och färgstarka måleri. De tecknade porträtten, ofta förlagor till målningarna, är i jämförelse subtilt utförda, och förmedlar en ärlig och kontemplativ känsla av närhet till subjektet.