100
1155094

A pair of lanterns, circa 1900, from the Sagerska building, Hamngatan 14, Stockholm.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Vasarahinta
40 000 SEK

Painted metal and glass. Originally for gas. Height without gas pipe 92 cm.

Wear, colour losses, later glass.

Alkuperä - Provenienssi

Sagerska huset, Hamngatan 14, Stockholm.

Muut tiedot

Förste hovstallmästaren Edvard Sager lät 1903 påbörja bygget på Hamngatan 14. Huset, som byggdes ihop med nr 16, uppfördes efter ritningar av Jean René Pierre Litoux och visade ett av de få exemplen på stilren jugend-rokoko i Stockholm. Fasaden var klädd i vit marmor och de rikt utsirade smidesarbeten hade utförts i Paris och Stockholm av smeden Hjalmar Samuelsson.
Trots protester, av bland andra Per Anders Fogelström, revs Sagerska huset i början av 1970-talet för att ge plats åt den statliga PK-banken med kontorskomplex.