337
1156504

Carl Fredrik Hill

(Ruotsi, 1849-1911)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Vasarahinta
48 000 SEK
Carl Fredrik Hill
(Ruotsi, 1849-1911)

"Parafras över Jesu dop I"

Crayon and Indian Ink on paper. 25 x 31 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Dr. Phil. Carl-Louis Sandblom, Quebec; Åmells Fine Art Dealer, Stockholm; Private Collection.

Kirjallisuus

Nils Lindhagen, "Carl Fredrik Hill. Sjukdomsårens konst", 1976, illustrated p 174 and under cat no 320.

Muut tiedot

Under 1870-talet kretsade Hills föreställningsvärld mycket om frälsartanken. Inspirationen till flertalet kompositioner är hämtade från Dorés numera ikoniska gestaltning av Bibeln. Konstnären identifierar sig själv med frälsaren och Nils Lindhagen skriver följande om katalognumret i sin omfattande bok om konstnären:
”Nästa fas ses i [katalognumret], där tecknaren som så ofta vänt på det hela. Den yngling som ännu befinner sig i vattnet återkommer i mitten i förklarad gestalt, träffad av det gudomliga ljuset och därför i sin nästa uppenbarelse t.v. ändå närmare det himmelska. Den sköna har flyttats över på högra sidan, omvänd också i ställningen. Metoden att med vertikalställda vita streck skapa en ridå som skiljer de utvalda från åskådarna bakom har sannolikt inspirerats av ljusstrålarna som utgår från den helige andes duva”. (Lindhagen, sid 174).