372
1152125

Henric Ankarcrona

(Ruotsi, 1831-1917)
Lähtöhinta
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Vasarahinta
18 000 SEK
Henric Ankarcrona
(Ruotsi, 1831-1917)

Bedouins in the desert

Signed Henric Ankarcrona. Oil on panel 24 x 40.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Herman Ennes (1825-93), Älvsjö, Stockholm.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Södermanland, Elfsjö, sid. 74, om Enneska samlingen.