374
1157041

Carl Johan Fahlcrantz

(Ruotsi, 1774-1861)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Ruotsi, 1774-1861)

Uppsala cathedral in moonlight

Signed C. Fahlcrantz and dated 1820. Canvas 39 x 49 cm. Period frame.

Muut tiedot

Vyn är tagen från Östra Ågatan vid Kvarnfallet och visar domkyrkan med de s k Hårlemanska huvarna från 1748, vilka revs i samband med ombyggnaden 1885-93. Byggnaden som syns till vänster i tavlan med sitt runda torn är Domtrapphuset, vilken anses vara den äldsta kvarvarande byggnaden i Uppsala efter Domkyrkan.

En förstudie i blyerts, 16 x 29.5 cm., finns bevarad i en skissbok i Nationalmuseum (NM 369/1926).
En något mindre version i olja, 34 x 45 cm., även den signerad och daterad 1820, finns i Nationalmuseum (NM 2010) (M. Wilken, Carl Johan Fahlcrantz. Ein Landschaftsmaler der skandinavischen Nationalromantik, Phd, 2006, nr. 29).

 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

14. Eva Englund, a graal glass vase, Muraya, Orrefors Gallery 1988.
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
Tarjoushistoria
22 000

tarjouksesi
20 000

tarjouksesi
19 000

tarjouksesi
18 000

tarjouksesi
17 000

tarjouksesi
16 000

tarjouksesi
15 000

tarjouksesi
14 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
22 000 SEK