52
1098866

A Gustavian corner cupboard by Georg Haupt (master in Stockholm 1770-1784), not signed.

Lähtöhinta
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 600 EUR
18 500 - 27 800 USD
Vasarahinta
310 000 SEK

Veneered with mahogany, ebony, birch and rosewood. Mounts of gilt brass. Top of white marble. Behind the door two shelves. Length 93, width 53, height 81,5 cm. Key included.

Kirjallisuus

Lagerquist, Marshall, Georg Haupt, Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar 92, Stockholm 1979, compare signed corner cupboards by Georg Haupt, no. 60 and 61 p. 188-191.

Muut tiedot

HÖRNSKÅP AV GEORG HAUPT

Endast ett fåtal hörnskåp av Georg Haupt är kända. Förutom auktionens skåp är följande par kända. Tre par, varav två signerade, har rak front. Tre andra par har välvd front och är osignerade, varav det ena paret står på Gripsholms slott (tidigare placerade i Gustav III:s divansförmak på Stockholms slott), ett par i Nationalmuseums samlingar, samt ett par sålda på Bukowskis våren 2012, auktion 568, katalognr 545. Därtill är tre udda hörnskåp, inklusive auktionens, dokumenterade. Utmärkande för dessa är att Haupt arbetat med stora släta odekorerade fanerblad i stället för rik intarsia. Även här kommer Haupts skicklighet fram i hur han väljer vackert tecknad faner. Det för Haupt typiska ramverket, med illusoriska skuggningar för att skapa en tredimensionell effekt, framträder här än tydligare. Intressant nog bildar inga av dessa tre skåp ett par. Från samtida källor vet vi att hörnskåp inte alltid levererades i par utan även ensamma.

Förutom att vara en oöverträffad mästare på vackra möbelexteriörer, proportioner och utsökta inläggningar, skvallrar möbelstommen om mästarens närvaro. Auktionens hörnskåp är ett exempel på hur Haupt valde olika träslag till konstruktionen för att stommen skulle vara stabil och hålla formen, så den inte blev skev. De två bakstyckena är kassetterade med löst instuckna paneler så att träet ska kunna röra sig och förhindra sprickbildning. För att inte dörren ska slå sig har han valt ek som blindträ i dörren. På överdelen och botten av skåpet, som för övrigt är av furu, har Haupt lagt in en cirka 7 cm bred avslutning av ek närmast dörren för att behålla stommens stabilitet. Ek är mest formbeständigt och valdes till exklusiva möbler. Ofta har möbelsnickarnas mästerstycken en stomme av ek.