54
1061036

A Gustavian late 18th century table by Georg Haupt (master in Stockholm 1770-1784), not signed.

Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
15 700 - 18 000 EUR
16 600 - 19 000 USD
Vasarahinta
230 000 SEK

Veneered with mahogany, rosewood, maple, boxwood and ebony. Brass mounts. One drawer. Length 58, width 37,5, height 73,5 cm. Key included.

Veneer repairs.

Alkuperä - Provenienssi

Rolf Schmitz Collection.

Muut tiedot

Auktionens bord är ett utmärkt exempel på hur Georg Haupt var skicklig på att följa med tidens smak och stil för mer släta ytor mot 1780-talets mitt. Vid första anblick kan bordet synas enkelt men detaljerna, så som benens bågformade fanér, röjer mästarens hand liksom den perfekta proportioneringen och säkra skuggningen. Därtill det ovanligt rika användandet av dyrbara träslag och noggrant utvalda fanérblad signalerade för samtiden samma exklusivitet och status som Haupts tidigare intarsiadekorerade möbler.