Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
182
1189776

Anna Camner

(Ruotsi, Syntymävuosi 1977)
Lähtöhinta
70 000 - 90 000 SEK
6 780 - 8 720 EUR
7 760 - 9 980 USD
Vasarahinta
60 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Anna Camner
(Ruotsi, Syntymävuosi 1977)

"Black Ships Ate the Sky"

Signed Anna Camner and dated 2007 on verso. Oil on plexi glass 36 x 36 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Natalia Goldin Gallery, Stockholm.

Muut tiedot

Anna Camner målar med små tunna penseldrag utförda med stor koncentration. Hennes måleri för tankarna till surrealism och vanitasmotiv av 1600-talets mästare. Sina motiv hittar hon bland till synes oansenliga material och föremål. Med fokus på detaljer närstuderar hon svampar, plastfolie, nötter och djur. I Odalisque Magazine beskrivs måleriet i hennes senaste utställning (4 oktober - 10 november 2019) som en kombination mellan konstnärens och forskarens hantverk. "The Swedish artist Anna Camner’s exhibition A Plague I call a Heartbeat at Galerie Forsblom, in Stockholm, emerges an intriguing interdisciplinary dialogue between the brush strokes by an artist and meticulous observations of a scientist."
Hon tilldelades Beckers konstnärsstipendium 2017 och har tidigare ställt ut på Färgfabriken i Stockholm och på galleri Christian Larsen.