203
1188172

Håkan Rehnberg

(Ruotsi, Syntymävuosi 1953)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Vasarahinta
47 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Marcus Kinge
Tukholma
Marcus Kinge
Asiantuntija taidegrafiikka
+46 (0)739 40 08 27
Håkan Rehnberg
(Ruotsi, Syntymävuosi 1953)

Untitled

Signed Håkan Rehnberg and dated 2001 on verso. Oil on acrylic glass 115 x 100 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Muut tiedot

Håkan Rehnberg är en av Sveriges mest tongivande konstnärer, skriver Moderna Museet på sin hemsida, och fortsätter: “Sedan decennier skapar han ett måleri som förenar en ovanlig formell precision med ett intresse för sinnlighetens grundläggande möjligheter.”
Han studerade på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1975–1980 och på Cité des Arts i Paris 1984–1986, men debuterade som konstnär redan på 1970-talet. Med utställningar på tunga gallerier som Galerie Forsblom i Helsingfors, Galerie Nordenhake i Stockholm och Berlin, Galerie Barbara Oberem i Bonn, Galleri Bo Bjerggaard i Köpenhamn och Galerie Anhava i Helsingfors, är han idag en av Nordens främsta konstnärer. Han har ställt ut på ett stort antal museer i Sverige och utlandet. Han var också nominerad till Carnegie Art Award 2002.
Håkan Rehnberg målar gärna på plexiglas, för att befria målningarna från dukens tyngd och textur och framhäva måleriets flytande och obestämda karaktär. På sandblästrat akrylglas applicerar han oljefärg i flera lager och använder sedan en palettkniv för att frilägga olika plan och detaljer. Även om målningarna kan framstå som spontana, skapar tekniken han jobbar med fokus och koncentration, där varje målning avslutas i en enda session. Måleriets lyriska stämning accentueras av Rehnbergs kraftfulla, uttrycksfulla penseldrag. Han målade från början på plåt och skapar också stora, monumentala skulpturer och installationer, ibland som komplement till målningarna.
Håkan Renberg finns representerad på bland annat Moderna Museet och Göteborgs Konstmuseum och har ställt ut på Sydneybiennalen 2010, Nationalmuseum 2009, Kunsthall Charlottenborg 2008, Moderna Museet i Stockholm 2003, Liljevalchs Konsthall i Stockholm 2002 och på Rooseum i Malmö 1999.