327A
1177480

Viktor Rosdahl

(Ruotsi, Syntymävuosi 1980)
Lähtöhinta
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Vasarahinta
50 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Marcus Kinge
Tukholma
Marcus Kinge
Asiantuntija taidegrafiikka
+46 (0)739 40 08 27
Viktor Rosdahl
(Ruotsi, Syntymävuosi 1980)

"Lost City Tomb"

Signed Viktor Rosdahl and dated 2013. Canvas 181 x 200 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Christian Larsen Gallery, Stockholm.

Muut tiedot

Viktor Rosdahl är född 1980 i Helsingborg och har utbildat sig på Malmö Konsthögskola. På Modernautställningen 2010 deltog Rosdahl med två verk. Moderna Museet beskrev hans konstnärskap på följande vis:
"Viktor Rosdahls farfar var dräng, hans far var svetsare och hans egen konst inrymmer arbetarklassens existentiella historia. Han låter sig inspireras av politiska 60-talslitografier, historiskt måleri och massmediala bilder. Hans konst väcker moraliska frågeställningar kring arbete, makt och politik och hur enskilda människors livsvägar formas av dessa faktorer.
I ett nytt verk bearbetar han plexiglas. Under arbetsprocessen har den skulpturala målningen stått mitt på ateljégolvet och Rosdahl har attackerat målningen från alla håll. Verket bär starka spår av hans fysiska arbetsmetoder. I sitt måleriarbete är han alltid fokuserad och den koncentrationen ställer han mot den alienation som mekaniskt arbete innebär. En del av konstnärskapets slagkraft ligger i det spänningsfält som uppstår mellan hans tidskrävande måleri och det brutala och oförutsägbara när han till exempel häller färg på en målning som han arbetat med under ett års tid. Slumpens destruktiva påverkan i det mödosamt bearbetade står i opposition till det mekaniskt framställda."