385
1180975

Torsten Jovinge

(Ruotsi, 1898-1936)
Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Marcus Kinge
Tukholma
Marcus Kinge
Asiantuntija taidegrafiikka
+46 (0)739 40 08 27
Torsten Jovinge
(Ruotsi, 1898-1936)

"Perspektiv från Vasagatan".

Signed Jovinge. Water colour/gouache, 44 x 40,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired at directly from the artist.
Stockholms auktionsverk, Moderna Kvalitén, May 17, 1999, cat no 597.
Acquired by the present owner at the above sale.

Muut tiedot

I rena, klara färger och med ett geometriskt formspråk målade Jovinge puristiska arkitekturmotiv i funktionalismens Stockholm på 1930-talet. Torsten Jovinges konstnärsskap och liv blev kort då han dog i Sevilla två dagar efter att det spanska inbördeskriget bröt ut i staden den 18 juli 1936, endast 38 år gammal. Den officiella dödsorsaken var självmord, men mer troligt är att han befann sig på fel plats vid fel tillfälle. De puristiska motiven med välkända vyer i Stockholm är populära, men sällsynta på konstmarknaden.