390
1185124

Erik Olson

(Ruotsi, 1901-1986)
Lähtöhinta
1 000 000 - 1 200 000 SEK
95 500 - 115 000 EUR
108 000 - 130 000 USD
Vasarahinta
1 000 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Erik Olson
(Ruotsi, 1901-1986)

"Concret" 1930 - Composition N"

Signed Erik Olson and dated 1930. Panel 58,5 x 78,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Aqcuired directly from the artist.
Thence gifted to present owner.

Näyttelyt

Riksförbundet för bildande konst, exhibition no. 110 "Léger och nordisk postkubism. Berg, Carlsund, Clausen m.fl.", 1952-1953.
Riksutställningar, exhibition no. 122, "Vår tids klassicism", cat no. 23.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Erik Olson", 15/10-2011 - 26/2 2012.

Kirjallisuus

Viveca Bosson, "Halmstad-Berlin-Paris - målarresa genom 20-talet", Stiftelsen Halmstadgruppen, 1984, ill p. 268.
Viveca Bosson, "Erik Olson - en sökares vandring", Halmstad 2001, ill p. 145.

Muut tiedot

.