536
1096699

Carl Kylberg

(Ruotsi, 1878-1952)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
18 000 - 22 500 EUR
19 000 - 23 700 USD
Vasarahinta
145 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962
Carl Kylberg
(Ruotsi, 1878-1952)

"After the storm" (Efter storm)

Signed CK. Canvas 47,5 x 58 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Swedish gallerist Pelle Börjesson, Gothenburg.

Näyttelyt

Galerie Billiet, Pierre Vorms, Rue la Boétie 30, Paris, 1935.
Den Frie, Copenhagen, 1936, cat no. 102.
Konsthallen, Gothenburg, 1936, cat no. 108.
Kunstnernes Hus, Oslo, 1936, cat no. 96.
Konstakademien, Stockholm, 1937, cat no. 150.

Kirjallisuus

Brita Knyphausen, "Carl Kylberg", 1964, illustrated p. 97, listed in the Knyphausen catalogue as no. 155.

Muut tiedot

Som tonåring mönstrade Carl Kylberg på skolskeppet Abraham Rydberg eftersom han ville få samma respekt som sin äldre bror Fredrik som var sjöman och redan hade rest med samma skepp. De upplevelser han fick under denna, relativt korta period, kom senare att inspirera honom till hans mest kända verk "Den flygande holländaren" och några andra hemlighetsfulla skepp som han skildrade i en atmosfär av skimrande ljus och sällsamt dunkel. Själv berättade gärna Carl Kylberg om sitt existensiella möte med det oändliga havet och det ensamma skeppet då han skulle mönstra på Abraham Rydberg där det låg på redden utanför Sandhamn. Carl kom dit i skymningen och såg skeppet ligga som en drömsyn på det blanka vattnet i sommarens döende ljus. Senare i livet kom han att tillbringa somrarna med sin fru Ruth på Nordsjälland med havet som ständig inspirationskälla. Makarna Kylberg bodde med vidträckt utsikt över Öresund och där avtecknade sig skeppen långt bort i en rymd av stillhet. På dessa platser var konstnären skyddad från yttervärlden och där fick han ro att i sitt arbete hinna ifatt sina drömmar och måla det han längtade efter.

Kylberg framträdde offentligt med sin konst sent i livet. Genombrottet kom 1926 då familjen flyttade till Stockholm och den första separatutställningen öppnades på Gummessons konsthall. Gotthard Johansson recenserar utställningen i Aftonbladet: " ...Redan är det märkligt nog att en konstnär först fram emot femtioårsåldern framträder i offentligheten med en separatutställning. Men märkligare bli det, när denne konstnär visar sig vara en av de största, rikaste och finaste kolorister vår konst i närvarande stund äger..." . Under 30-talet följde utställningarna varandra och 1935 är det dags för den första separatutställningen i Paris på Galerie Billiet. På det celebra öppningsvernissaget närvarade Prins Bertil, svenske ministern, envoyé E. Hennings, chefen för Musée du Jeu-de-Paume, M. Dezerois, chefen för franska statens museum för samtidskonst samt franska och svenska konstnärer. Utställningen var en stor framgång för Kylberg, ledande franska kritiker uppmärksammade konstnären och Musée Jeu-du-Paume förvärvade målningen "Mot en ny dag". Auktionens målning "Efter Storm" var med på uställningen på Galerie Billiet och även på de påföljande utställningarna i Köpenhamn, Göteborg och Oslo.