Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine F766
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
136
1192722

A Swedish Baroque urn, ca 1700.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Painted lead. Height 58 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Steninge castle, Husby-Ärlinghundra socken Uppsala län, Uppland.

Muut tiedot

Auktionens urna kommer från Steninge slott där den torde prytt fasaden. Steninge är ritat av Nicodemus Tessin d.y uppfört under slutet av 1600-talet. Det mest kända gjuteriet i Stockholm vid denna tid som levererade gjutna produkter till tidens stora påkostade byggen var det Meyerska.