Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
319
1190487

MATTO, A CARPET FRAGMENT, an antique Karabagh 18th century, ca 293-300,5 x 202,5-205,5 cm.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Mörkbrun botten med polykromt spaljémönster med små och stora blommor. Gul huvudbård med stiliserade blomrankor.

Reducerad och ihopsatt. Slitage, smutsig, fläckar, lagningar, kompletteringar, iknytningar, skador. trampveck. Skadade kortsidor.